logo

     Dobrý den jsem maminka holčičky Aničky. Anička má od narození dětskou mozkovou obrnu.  Na svět se dostala akutním císařským řezem, zpět na tento svět ji oživovali dlouhé 3 minuty. Z toho strávila 9 dní na novorozenecké JIP v inkubátoru. Dva perné dny měla na přežití, ale jé Náš velký bojovník. Potom mě s malou přeložili na neonatologii, kde se maminka učila, jak se o mě postarat. Jedenáctý den nás pustili domů bez diagnózy jen, že máme navštívit neurologii.  Začali jsme s rehabilitaci, moc se mi to nelíbilo, ale cvičit jsem musela. Cvičili jsme Bobatha. Jenže s ním jsme neměli tak velké pokroky. V roce jsme změnili rehabilitace a začali jsme cvičit Vojtovu metodu. A tam začala dělat pokroky, už se otočí ze zad na bříško a nazpět, válí sudy, ale není to stoprocentní. Byly jsme s maminkou také v lázních(Klimkovicích) tam měla různé procedury, ale hlavně kvalitní ILTV cvičeni Vojtovy metody. V Lázních nám doporučili zajet si do Olomouce na konzultaci. Tam jsme také přišli na to že bychom měli změnit rehabilitace. Do Olomouce jsme dojížděli pravidelně, než jsme našli terapeuta, který je akreditovaný na vojtovu metodu. Tak jsme našli pracoviště ve FN v Ostravě a uvidíme jaký bude pokrok. Do FN jsme docházeli dvakrát týdně, jednou na Vojtovu metodu a podruhé na Bobath koncept. Přišli jsme na to, že Aničce pomáhalo kombinovat cvičení, při Vojtové metodě se nastimulovala a u Bobath konceptu jsme předávali pohyb do funkce.

     V roce a tříčtvrtě Anička dostala první epileptický záchvat, leželi jsme v nemocnici asi tři týdny, než nám zabraly léky. V létě jsme zase jeli do lázní Klimkovic, a dvakrát do roka jsme začali jezdit do léčebny v Metylovicích.

     Ve 2,5 letech nám paní primářka Chmelová doporučila denní stacionář. Anička od září nastoupila do stacionáře na 4 hodiny, kde má kompletní rehabilitaci fyzioterapii, eroterapii, logopedii,canisterapii. Od tří let byla Anička zařazena přes SPC do školní docházky pro předškolní děti. Každý den si paní učitelka bere Aničku na individuální práci, kde procvičují podle měsíčního plánu. Na jaře jsme jeli do lázní.  Na konci prvního školního roku jsme začali jezdit na hipoterapii do Velké Polomi, kde jsme začali jezdit prvně jednou týdně Anička se moc bála, ale jak si zvykla tak jsme jezdili dvakrát týdně. Mezitím jsme se dohodli že budeme chodit i na canisterapii jednou tydně. Také jsme začli chodit na masáže celého těla pro postižené děti. Po poradě s Neurologem jsme Aničce začali dávat preparát na posílení mozkové činnosti, Anička udělala během 3 měsíců velký pokrok, rozumí nám jednoduché pokyny.

     Na sklonku roku 2012 Anička začala záchvaty dostávat častěji. Ležely jsme v nemocnici a byla nám změněná léčba. (bohužel záchvaty jsou i nadále s odstupem cca 2 měsíců). Anička byla začátkem roku v léčebně Metylovice poté jsme jeli v dubnu po aplikaci botulotoxinem kde jsme navazovali na měsíční rehabilitaci v lázních Klimkovice. Zašli jsme se podívat a vyzkoušet nové pracoviště na hipoterapii, bylo to fascinující a nádherné. Od toho okamžiku jsme začali docházet do Plesné, kde pracuje s Aničkou ergoterapeutka-hippoterapeutka.

     Bohužel na jaře 2013 se nám zase ozvala naše noční můra EPILEPSIE. Tak nám paní primářka ve FN v Ostravě změnila léky-uvidíme jak dlouho budeme mít klídek. Po domluvě ve stacionáři, kde Anička stále denně dochází jsme se domluvili, že zmírníme tempo a ponecháme Aničce jen hipoterapii jednou za týden. Anička dělá velké pokroky. Anička se nám rozmluvila snaží se opakovat slova i když ji nejdou nějaká písmenka, ale nevzdává se je to náš velký bojovník! Jelikož se nám epilepsie uspala, tak jsme si řekli že zase trošku zrychlíme tempo.

     Od nového roku 2014 jsme s Aničkou začali dojíždět na rehabilitace do Fyzio Beskyd.Tam pravidelně docházíme jednou týdně. Od května budeme docházet na hipoterapii ještě jednou týdně, jelikož to Aničce velmi svědčí a je pevnější v sedu, uvolněná v končetinách. Před létem jsme nastoupili do Lázní Klimkovic. Anička se zase zpevnila, našli jsme pás který Andulku v trupu dokáže zpevnit. Řešíme velký problém, a to je sed pro Aničku. sama sedět neumí, ale chce být v těch vyšších polohách. tak jsme přišli na sed na malém válci. Anička je velmi spokojená má větší rozhled. Od září Aňa bude jednou týdně navštěvovat klokánek-je to kroužek při školce Exilu. Anička může trávit příjemnou hodinku se zdravými vrstevníky. Aničku to dál motivuje a zajímá se o hry naučné hračky,atd.

     Na podzim 2014 jsme absolvovali naší první intenzivní Hipoterapii. Byl to nádherně strávený týden. Program byl velmi nabitý 2x denně byla hipoterapie, dále canisterapie, arteterapie a muzikoterapie. Anička byla velmi spokojená, o si to užívala. Určitě to znovu zopakujeme. Po intenzivní hipoterapii se Anička velmi zlepšila v držení trupu a zlepšily se opory o ruce. Naše paní hippoterapeutka kde pravidelně docházíme, tak nám řekla, že se Anička zlepšila. V listopadu jsme navštívili SPC S vadami řeči. Byli jsme vyšetření a paní logopedka na další návštěvě nám založila logopedický sešit. Začínáme uplný základ,ale Aničce se daří procvičovat jazýček. jsme velmi spokojeni. V lednu nás čeká zápis do první třídy. Na SPC nám bylo doporučeno odklad školní docházky, a pokusit se Aničku integrovat do běžné MŠ.

     Aničku jsme se snažili bohužel neúspěšně integrovat mezi zdravé děti. Na jaře a na podzim jsme absolvovali pobyt na Vysočině. Kde probíhala multiterapeutická léčba. (hipoterapie, canis terapie, arteterapie, muzikoterapie) Anička se jako po každém pobytu velmi uvolnila a nabyla síly na další terapie.  V Prosinci nám začali první dny otevřených dveří do škol, Anička již měla napsaný odklad školní docházky, tudíž nastal čas kdy musíme vybrat školu kde bude Anička chodit. Z tolika škol na Ostravě jsme vybrali ZŠ Ukrajinská, šli jsme na zápis kde Anička byla přijata. Dále nás čekal pobyt na Vysočině- hipoterapie. V létě jsme absolvovali pobyt v Klimkovicích, kde Anička absolvovala Reha aktiv junior -intenzivní rehabilitační pobyt. a také intenzivní logopedickou průpravu, po které byl velký posun kupředu co se tyče komunikace. Byla velmi šikovná a udělala pokrok.  Dále jsme měli pobyt ve Fyzio Beskyd které již navštěvujeme řadu let pravidelně každý týden. A 1 za rok intenzivní rehabilitací.     

     V září 2016 Anička nastoupila do první třídy. Byla to velká změna v našem životě. Anička se velmi snaží i přes svůj těžký hendikep, je stále v dobré náladě. Hned první dny si musela zvyknout na nový kolektiv dětí i na paní učitelku.      

     17. září  2016 Anička podstoupila operaci uvolnění svalů – Ulzibat. Kde jsme se mohli dostat jen díky všem skvělým Andělům. Děkujeme!  Již po 4 hodinách jsme viděli skvělý výsledek, kdy Anička byla schopna povolit nohy a propnout je v leže. Anička byla velmi statečná. po 4 týdnech jsme začali s intenzivní rehabilitací, kdy k nám domu docházela několikrát denně terapeutka. Anička udělala skvělý pokrok. Anička je schopná asistovaných kroků, kdy s pomoci dospělé osoby je schopná dojít na toaletu.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com