logo

     Vývojová dysfázie - nebo také specificky narušený vývoj řeči je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter. Projevuje se ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, i když podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené. U vývojové dysfázie dochází k poruše centrálního zpracování řečového signálu. Centrální nervová soustava dítěte a mozek nejsou schopny dostatečně správně zpracovat sluchové a zrakové signály, které dítě přijímá z okolí.

     Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy). Postižena může být kterákoli složka verbálního aktu (senzorická, motorická, obě), na základě tohoto poškození se pak u dětí objevují charakteristické rysy této poruchy, zasahující v různé míře do všech složek jejich řečového projevu. (zdroj : DVOŘÁK, Josef PhDr. Slovní patlavost 1. vyd. Žďár nad Sázavou – Logopedické centrum, 1999)

     Projevuje se ztíženou schopností  nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, i když  podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené. U vývojové dysfázie dochází k poruše centrálního zpracování řečového signálu. To znamená, že Vaše dítě vše slyší, vidí, nemá žádnou poruchu sluchu, či zraku, ale jeho centrální nervová soustava a mozek nejsou schopny dostatečně správně zpracovat sluchové a zrakové signály, které dítě přijímá z okolí. 

     Léčba - provádí se terapie při individuálních hodinách na logopedických pracovištích nebo na foniatrických zařízeních, ve speciálně-pedagogických centrech, nebo v Centrech alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik. Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

 

Anička bohužel trpí poruchou řeči zvanou vývojová dysfázie.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
Suplement creatin ethyl ester pro nárůst svalů